Artykuł sponsorowany

Fakty i mity na temat okien drewnianych

Fakty i mity na temat okien drewnianych

Okna drewniane są obecne w naszych domach od wieków. W ostatnich latach jednak coraz częściej zastępowane są przez okna PCV czy aluminium. Czy warto jednak rezygnować z tradycyjnych rozwiązań? W tym artykule rozwiejemy wątpliwości dotyczące okien drewnianych, przedstawiając fakty i obalając mity.

Czy okna drewniane są mniej trwałe niż konkurencyjne materiały?

Jednym z najczęstszych zarzutów wobec okien drewnianych jest ich rzekoma niższa trwałość w porównaniu do okien PCV czy aluminiowych. Faktem jest, że drewno jest materiałem naturalnym, podatnym na wpływ czynników atmosferycznych. Jednak odpowiednio zabezpieczone i konserwowane okna drewniane mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat. Warto dodać, że nowoczesne technologie impregnacji i malowania sprawiają, że drewno staje się odporniejsze na wilgoć, grzyby czy owady. Co więcej, okna drewniane mają zdolność samoregeneracji, co oznacza, że drobne uszkodzenia można łatwo naprawić.

Wielu uważa, że utrzymanie okien drewnianych w dobrym stanie jest trudniejsze niż w przypadku okien z innych materiałów. Istnieje jednak kilka prostych zasad, których przestrzeganie pozwoli cieszyć się pięknem i funkcjonalnością drewnianych okien przez długie lata. Przede wszystkim warto zadbać o regularne czyszczenie powierzchni oraz smarowanie zawiasów i okuć. Okna drewniane powinny być również impregnowane i malowane co kilka lat, aby zachować ich estetykę i odporność na warunki atmosferyczne. Warto również pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, dzięki której unikniemy kondensacji wilgoci na powierzchni okien.

Czy okna drewniane są mniej energooszczędne niż alternatywne rozwiązania?

Kolejnym pytaniem, które często pojawia się w kontekście okien drewnianych, jest ich efektywność energetyczna. Wbrew powszechnym opiniom, drewno jest doskonałym izolatorem termicznym. Jego struktura sprawia, że zatrzymuje ciepło we wnętrzu budynku, jednocześnie zapobiegając przenikaniu zimna z zewnątrz. Dzięki temu okna drewniane mogą być równie energooszczędne jak okna PCV czy aluminiowe. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiedni profil oraz zainstalować szyby o wysokim współczynniku izolacji cieplnej.